Sundhedsforsikring CRM Tech Lead

Rekruttering af CRM Tech Lead for Dansk Sundhedssikring

Capax har i tæt samarbejde med Dansk Sundhedssikring løst en rekruttering af en CRM Tech Lead – en nøgleposition for deres fremtidige vækst og teknologiske udvikling.

550.000+
Kunder hos Dansk Sundhedssikring
300
Medarbejdere, vokset fra 95 på 6 år
3 mdr.
Fra opstart til ansættelse
0
Fysiske eller online møder efter opstartsmødet

En vækstsucces med fokus på sundhed og trivsel

Dansk Sundhedssikring blev etableret i 2012 og er siden vokset markant. Med mere end 550.000 kunder er de Danmarks største udbyder af sundhedsforsikringer. Deres vækst har gennem de seneste seks år været bemærkelsesværdig, hvor medarbejderstaben er vokset fra 95 til 300 dygtige medarbejdere.

Dansk Sundhedssikring har en stærk kultur, der sætter sundhed og trivsel i centrum – både for deres kunder og medarbejdere. Dette gør rollen som CRM Tech Lead særligt spændende, da den indebærer ejerskab over det tekniske fundament for CRM-systemet sammen med to andre udviklere, ansvar for at gøre systemet skalerbart og fremtidssikret, samt en central rolle i udviklingen af et af virksomhedens kernesystemer.

Vi agerede som trusted advisor for begge parter og sørgede for en transparent og løbende dialog.

Det gør rollen særligt spændende

Teknisk ejerskab

Ejerskab over det tekniske fundament for CRM-systemet sammen med to andre udviklere.

Skalerbarhed

Ansvar for at gøre systemet skalerbart og fremtidssikret.

Kernesystem

En central rolle i udviklingen af et af virksomhedens kernesystemer, som direkte understøtter deres mission om at fremme sundhed og trivsel.

Sådan gik vi ind til rekrutteringen

Rekrutteringsprocessen blev en succes, fordi vi rykkede tæt på både Dansk Sundhedssikring og de potentielle kandidater. Vi agerede som trusted advisor for begge parter og sørgede for en transparent og løbende dialog. Vi lagde gennem hele processen vægt på at fokusere på:

  1. 1

    Hyppige opfølgninger

    Vi fulgte tæt op for at sikre, at kandidaten følte sig tryg og klar til en potentiel jobskifteproces.

  2. 2

    Afstemning af motivation og forventninger

    Vi afklarede kandidatens karriereambitioner og mål allerede fra opstarten. Det gjorde det muligt for os at bringe de bedst egnede og mest motiverede kandidater i spil til stillingen. Samtidig gav det kandidaterne en klar vished om, hvilke forventninger de kunne have til rollen. På den måde sikrede vi, at begge parters forventninger var i overensstemmelse.

  3. 3

    Efterlevelse af vores værdier

    Hos Capax arbejder vi altid ud fra vores kerneværdier, som afspejler os og hvordan vi gerne vil have kandidater og kunder ser os. De guider vores arbejde og sikrer, at både kunder og kandidater oplever en rekruttering, der er grundig, professionel og værdiskabende.

Skriftlig klarhed: Efter opstartsmødet havde vi hverken fysiske eller online møder med kunden. Det stillede høje krav til vores skriftlige kommunikation, som skulle være skarp og tydelig i forhold til formål, forventninger og feedback. Selvom det er en atypisk procedure at undvære fysiske møder i en rekrutteringsproces, var denne tilgang meningsfuld i netop dette forløb på grund af kundens travle kalender. Fleksibilitet: Det var nødvendigt at være fleksibel i forhold til kundernes behov, så vi kunne levere en løsning, der fungerede for dem.

En CRM Tech Lead, der passede fagligt og kulturelt

Resultatet af rekrutteringsprocessen var, at vi hurtigt fik ansat en dygtig CRM Tech Lead, der passede ind både fagligt og kulturelt.

Disse tiltag var med til at vi kunne løse rekrutteringen inden for blot tre måneder.

Ønsker du at vide mere om denne case?

Emil Plaugmann
Emil Plaugmann
Senior Partner